Colorado national monument, Dinosaur N.M., muzeum dinosaurů

29.4.

Colorado national monument

V sedm ráno jsme vyrazili z Arches a po krásných dálnicích jsme v jedenáct dojeli do Colorado National Monument, jak již název napovídá v Coloradu. Je to taková obří díra do země (proti Grand kaňonu taková prťavá díra) - respektive okraj zemského zlomu, který se objede po okraji. Malebnou klikatou silničkou, na které jsou na každém kroku odpočívadla a výhledy. Na jednom z nich jsme si mohli podle ozvěny zkusit odhadnout vzdálenost protější skalní stěny. Na info tabuly k tomu byl návod a povídání.

Pokud máte dost času, určitě stojí CNM za navštívení, ale po pravdě - proti Grand kaňonu a jiným americkým "bomba obřím věcem" ja CNM zanedbatelný. Kolem jedné jsme opustili scenic drive a vydali se dál na sever.

Dinosaur national monument

Dinosaur NM je rozlohou obří park. Ale pouze u Quarry Visitor Center jsou k vidění dinosauří fosilie - skutečné dinosauří zkameněliny. Dojeli jsme sem 16:05. poslední prohlíka fosilií vyjížděla v 16:00. Nééé néé ne ne ne ne! To mě teda pořádně zamrzelo. Stačilo si jen trochu cestou pohnout, někde nestát a nefotit tak dlouho a mohli jsme to stihnout. Co už :-( Největší množství zkamenělin je totiž zastřešeno ve velké hale a může se tam jen za doprovodu rangera. Proto ty obstrukce.

Naštěstí nám ranger ve visitor centru poradil, že zkameněliny, i když ne tolik, si můžeme prohlídnout i na Fossil Discovery Trailu. Ten začínal hned za visitor centrem a byl dlouhý nějaké 2 - 3 km. Tak aspoň že tak. O fosilie jsme úplně nepřišli. Nemohli jsme totiž čekat do druhého dne do devíti na další prohlídku, protože to už jsme potřebovali být na cestě. Udělali jsme si teda procházku na krátký trail. A opravdu tam pár kostí bylo. A dokonce jsme si mohli i šáhnout a zkusit ve skále najít nějaké neoznačené. O kousek dál tam byly pěkně vidět i zkamenělé škeble. A rybí šupiny, ale ty jsme nenašli.

Večer jsme se ubytovali v nedalekém Green river kempu u Zelené řeky za 20 USD.

Za den ujeto 457 km

30.4.

The Wyoming Dinosaur Museum v Thermopolis

Tento den jsme před sebou měli dlouhou cestu, takže jsme vstali v pět hodin a před šestou jsme vyrazili. Jeli jsme dlouho, přes hory, údolí, lesy a planiny. Za těch pár hodin jízdy nám svítilo slunko a bylo vedro a pak sněžilo a byla kosa. Po třinácté hodině jsme dojeli do Thermopolis, kde je muzeum s dinosauřími kostrami a fosiliemi The Wyoming dinosaur center, cena pro jednoho dospělého 10 USD. V muzeu jsme byli až skoro do pěti hodin. A to jsme si spíš jen všechno prohlídli a vyfotili. Z nejznámějších zkamenělých živočichů, jejichž kostry tam byly k vidění bych zmínil Trilobita, Archeopterixe, Elasmosaura a Mosasaura, Velociraptora a Allosaura, Maiasaura i s hnízdem mladých, Ichtiosaura, Triceratopse, Rhamphorhyncha, Supersaura a Tirannosaura, jehož kostra ovšem byla jen sádrový odlitek. Koster tam samozřejmě bylo mnohem mnohem víc, ale nemá cenu tady vypisovat všechny jména, když to stejně většině lidí nic neřekne. Různých částí koster, jako třeba lebek nebo nohou, tam bylo zase ještě o něco víc.

Mimochodem jsou v Thermopolisu i nějaké vyhlášené lázně, kam jsme ale nešli. Z města jsme po nákupu odjížděli za vydatného sněžení, abychom pokračovali dalších několik hodin na sever. Přejeli jsme do Montany a dostali se až do Laurelu. Tam jsme hledali nějaké ubytování. Všechno ale pro nás bylo dost drahé - 80 USD a víc. To jsme dát nechtěli. Tak jsme tam věli do nějakého kempu. Nebyla tam ovšem ani budka ani žádné samoobslužné zařízení jako jinde. A protože navíc byla hrozná zima, tak jsme tam zaparkovali co nejvíc stranou a přespali jsme v autě. Ráno jsme pak zjistili, že kemp byl uzavřen, tak ještě že na nás nikdo nepřišel.

Za den ujeto 818 km -  bez asi tří hodin v muzeu jsme strávili celý den v autě

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode